Aby móc szybko, wygodnie i bezpiecznie wybudować rozmaite konstrukcje, niezbędne są maszyny budowlane. Jednakże z różnych względów – również logistycznych – nie mogą one po prostu przejechać drogami publicznymi z punktu A do punktu B. Są nie tylko zbyt ciężkie, ale również za duże i po prostu zbyt wolne, by taki przejazd był efektywny.
Jak wygląda transport maszyn ciężkich?
Choć teoretycznie najmniej problematyczną metodą jest przejazd maszyny z zastosowaniem jej własnego napędu, ta technika może być bezpiecznie stosowana tylko i wyłącznie w przypadku niewielkich odległości: w innych sytuacjach to po prostu zbyt czasochłonne i niebezpieczne.
Maszyny z podwoziem kołowym ogumowanym pozbawione własnego napędu, a także maszyny kołowe wolnobieżne, których struktura jest dostosowana do holowania – mogą być transportowane za samochodem osobowym (w przypadku niewielkich maszyn) lub ciągnikiem. W takiej sytuacji obowiązuje szereg wymogów, między innymi dotyczących prędkości przemieszczania się pojazdu holującego, a także związanych z rodzajem holu: najczęściej stosuje się połączenie sztywne.
Specjalistyczne formy transportu
Niekiedy transport maszyn ciężkich z zastosowaniem wyżej wskazanych metod nie jest możliwy – ze względu na ich gabaryt, odległość lub brak pojazdów, które mogłyby posłużyć do holowania. W takiej sytuacji wykorzystywany jest specjalistycznych transport na niskim podwoziu.
Ta forma transportu ponadgabarytowego znajduje zastosowanie, gdy przewożona ma być maszyna o wymiarach przekraczających dopuszczalne prawem dla klasycznego transportu. Taki przejazd musi być odpowiednio zaplanowany pod względem bezpieczeństwa (zarówno ładunku, jak i innych uczestników ruchu), a także pozwoleń na przejazd i możliwości technicznych danej drogi (między innymi jej szerokości).
Tego rodzaju transport ciężkich maszyn budowlanych wymaga stosownych pozwoleń. Doskonałym pomysłem jest zatrudnienie do jego przeprowadzenia firmy, która specjalizuje się w tego typu działaniach. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne przewiezienie ładunku. Podczas transportu ponadgabarytowego samochodowi przewożącemu ładunek musi towarzyszyć specjalne auto z pilotem, które zadba między innymi o zachowanie odpowiedniej odległości przez inne pojazdy, a w przypadku jazdy w kawalkadzie kilku samochodów z transportami ponadgabarytowymi – o nierozdzielanie ich.
Wszelkie maszyny ciężkie na czas przejazdu muszą być odpowiednio zabezpieczone – tak, by nie przemieszczały się i nie mogły spaść. W ten sposób przejazd będzie bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.